pory roku - Pomieszanie z porami roku

I tak po dłuuugiej i deszczowej zimie nadeszła wiosna….Tu słyszymy zzzzz….jaka wiosna?! toż to od razu środek lata, które buchnęło upałem prosto w twarz nie pytając, czy mamy krem z filtrem czy jeszcze nie. Nie znoszę takich nagłych zmian temperatur, nie znoszę tego, że nie ma już wiosny z jej umiarkowanie ciepłymi, ale słonecznymi dniami. Nie było tego momentu, kiedy pierwsze promienie dotykają naszej twarzy, kiedy powietrze zmienia swoją konsystencję, dni się wydłużają a w żyłach zaczyna krążyć nam nowa energia.

Nie, w tym roku po wycieńczającej zimie, obfitującej w deszcze, śnieg, mróz, nadchodzi sobie, jak gdyby nigdy nic – L A T O. W kwietniu. Bo tak mu się podoba, to od razu rzuci 30-stoma stopniami, bez pytania. Przemarznięci i przemoczeni do kości, nagle pocimy się niezmiernie, podróż metrem rano jest nie do zniesienia, nie zdążyliśmy przecież jeszcze wymienić ubrań w szafie. I to nie tak, że mam coś do ciepła samego w sobie. Nigdy nie przepadałam za zimą, to znaczy taką mokrą, bo śnieżna była zawsze przyjemna i piękna, zwłaszcza kiedy byłam dzieckiem. Jestem ciepłolubnym zmarzluchem, ale nie tak bez ostrzeżenia. Co innego, gdyby tak nagle to się stało w czerwcu, to nie byłoby w tym nic dziwnego, ale kwiecień to zdecydowanie za wcześnie, szczególnie, że pogoda nie zmieniała się sukcesywnie, ale gwałtownie.

A wiecie, co jest najbardziej denerwujące w tym wszystkim? że taka pogoda wyzwala ogromną potrzebę wakacji i urlopu, do którego jeszcze 3,5 miesiąca!!!!!!!!! To niesprawiedliwe! Jedyne pocieszenie, że w pracy i w domu jest klimatyzacja. A i sam okres daje trochę długich weekendów, z których można skorzystać. 25. Kwietnia to we Włoszech Święto Wyzwolenia no i w przyszłym tygodniu 1. Maja, dzięki kilku dniom urlopu można trochę oddechu złapać.

pod spodem słowniczek pojęć, które w tekście oznaczyłam kursywą, podaję formę podstawową, liczbę pojedynczą, w rodzaju męskim lub bezokolicznik w przypadku czasowników:

piovoso

l’inverno

la primavera

l’estate

la crema con il filtro

caldo

solare

il raggio

l’aria

allungarsi

la pioggia

la neve

il gelo

aprile

il cambio stagione

freddoloso

giugno

il tempo

la vacanza (le vacanze)

le ferie

l’aria condizionata

il ponte

la Festa della Liberazione

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *