sapore di sale - Sapore di mare ...

Czy  kto z Was wie, skąd ten cytat? To może okazać się trudne, dla kogoś, kto nie zna się zbytnio na włoskim kinie i muzyce lat osiemdziesiątych. “Sapore di mare” to jeden z pierwszych filmów, który rozpoczął nurt komedii o włoskim społeczeństwie i w jego zwyczajach. Jest to komedia o typowych włoskich wakacjach. Mam w planach napisanie artykułu o tego typu filmach, bo to fenomen sam w sobie. Tymczasem to wprowadzenie służy nam, aby opowiedzieć o tym, jak dzisiaj wyglądają typowe włoskie wakacje.

foto Różana Fontanna

plaza Cariati 1024x576 - Sapore di mare ...
fot. Plaża Cariati w Kalabrii

Wakacje już za nami, niestety… Być może wielu z Was miało możliwość wygrzewania się na włoskich plażach a może wybraliście inne miejsca? Jak wyglądały Wasze wakacje, opowiedzcie w komentarzach.

Włochy to kraj, który dla każdego ma coś do zaoferowania. Często mówię, że gdyby postawili na turystykę, enogastronomię i kulturę/archeologię mogliby całkowicie zrezygnować z jakiegokolwiek przemysłu. Niestety, nikt nie chce mnie słuchać :). Jest to turystyka całoroczna: góry latem i zimą, miasta, muzea i miejsca antyczne oraz wszechogarniające morze. Tych mórz jest aż sześć: adriatyckie, śródziemne, sardyńskie, sycylijskie, tyrreńskie i jońskie. Dla kogoś, kto pochodzi z kraju, w którym jest zaledwie jedno, włoska mapa wydaje się nadzwyczajna. Prawie każdy region jest otoczony jakimś morzem. Powtarzam prawie, nie chciałabym potem spotkać się z zarzutami, że powiedziałam coś innego i niezgodnego z prawdą. Włosi najchętniej wybierają morze. Chociaż i tu trudno jakoś mówić o letnich preferencjach na urlop, kiedy się mieszka nad morzem cały rok i na plażę idzie się już pod koniec kwietnia, jeśli już jest ciepło, a kończy w październiku lub nawet później, jeśli się mieszka na Sycylii.

Samo morze jednak nie wystarczy. Kiedy rozpoczyna się lato, mieszkańcy wręcz przenoszą się z całymi rodzinami i dobytkiem do swoich letnich rezydencji, które posiadają na własność lub wynajmują. Tam toczy się drugie życie, w innym rytmie, ale jednak bardzo im bliskie. Są ciągle ci sami sąsiedzi, dzieci mają przyjaciół, z którymi dorastają, jest sklep a la mamma codziennie gotuje pastę. Alternatywą dla własnych domów lub mieszkań w nadmorskich miejscowościach są villaggi. To jest, myślę, bardzo włoski wymysł. Villaggio to taki rodzaj ośrodka turystycznego, gdzie znajduje się hotel, który zazwyczaj oferuje pełne wyżywienie lub formułę HB, oraz domki, gdzie o wyżywienie, sprzątanie należy zadbać we własnym zakresie. W zamian za to oferuje mnóstwo atrakcji. Najważniejszą z nich są animatorzy codziennych aktywności. Animatorami jest grupa młodych ludzi, którzy zachęcają do wszelkiej aktywności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej czy też  rozrywkowej. Dlatego mamy osoby, które organizują zajęcia sportowe stałe, inne organizują różnego rodzaju turnieje na plaży, osoby, które prowadzą Mini oraz Junior Club, itd.

Przykładowy dzień w takim villaggio jest bardzo schematyczny. Większość zajęć porannych rozgrywa się na plaży w lido, czyli wydzielonej części, prywatnej plaży, na której znajdują się parasole wraz z leżakami, bar i może miejsce zabaw dla dzieci.

foto by Różana Fontanna

lido na wloskiej plazy 1024x575 - Sapore di mare ...
fot. Lido na włoskiej plaży

Na początek poranna gimnastyka lub acqua gym w morzu lub basenie już po śniadaniu. Następnie po krótkiej chwili odpoczynku na leżaku, można zażyć kąpieli lub udać się do punktu, w którym zbierają się chętni, celem rozegrania jakiego sportowego turnieju. To może być piłka plażowa, tenis plażowy, kule, ping pong lub inne. Około południa animatorzy wzywają na Gioco aperitivo, czyli jakąś zabawną grę, której zwycięzca wygrywa drinka, jako aperitif, właśnie.

foto by Różana Fontanna

gioco aperitivo na plazy 1024x576 - Sapore di mare ...
fot. Gioco aperitivo na plaży we Włoszech

W porze obiadowej, oczywiście, nic się nie dzieje. Po południu wszyscy przenoszą się na basen, gdzie odbywa się popołudniowa sesja acqua gym, innego typu zajęcia, np. lekcja tańca latynoamerykańskiego czy gag, rzut strzałkami do tarczy, strzelanie z łuku oraz turnieje karciane. Około godziny osiemnastej rozpoczyna się kolejne gioco aperitivo, które tym razem wymaga użycia głowy, bo zamiast zabawy zadawane są pytania na różne tematy z wiedzy ogólnej. Wygraną jest przedkolacyjny drink. Po kolacji wszyscy czekają na wieczorną rozrywkę, która odbywa się w amfiteatrze. Wieczorny spektakl rozpoczyna się ukochanym przez wszystkie dzieci baby dance’em, gdzie mogą dać upust swoje energii i popląsać na scenie. Po tej części dla najmłodszych rozpoczyna się spektakl dla dorosłych, wykonany również przez tych samych animatorów, którzy dbają o rozrywkę dzienną. Są to najczęściej spektakle kabaretowe, oparte na krótkich, śmiesznych skeczach, które są często improwizowane. Jest sporo spektakli tanecznych i śpiewanych, bo taka różnorodna rozrywka nie jest nudna. Na zakończenie wieczoru dyskoteka przy basenie w towarzystwie profesjonalnego didżeja.

Jest to, jak już napisałam – bardzo schematyczne, ale z drugiej strony oferuje dokładnie to, co najważniejsze: relaks, wypoczynek, trochę aktywności sportowej i rozrywkę cały dzień na świeżym powietrzu, przy akompaniamencie muzyki i największych hitów tego lata.

Tym zakończę na dzisiaj, uprzedzając, że w przyszłym tygodniu ukarze się tekst o hitach tegorocznego lata we Włoszech. Jestem pewna, że dzięki temu jeszcze na kolejny tydzień udzieli nam się wakacyjny i przyjemny nastrój.

  • Zdjęcia mojego autorstwa nie mogą być rozpowszechnianie, udostępnianie czy wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez mojej wiedzy i zgody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *